اقدام قشنگ ما !

بالا بردن دانش مردم از جمله رویکرد هایی است که در مقابله با یک رویداد فرهنگی باید صورت بگیرد. بالا بردن دانش ، نیازمند آموزش همگانی است . آموزش و پرورش از مهمترین نهاد هایی است که این امر را تحقق می بخشد. در مقاله " دنیای قشنگ نو ؟! " به رسانه و تاثیرگذاری آن پرداختیم. دراین مقاله سعی داریم رویکردی به آموزش رسانه تحت عنوان " سواد رسانه ای " داشته باشیم.

 قرار گرفتن درسی تحت عنوان " سواد رسانه " در ساختار نظام آموزشی مدارس برای کشور ما امری محدود به چند سال اخیر است. حال آنکه در کشور هایی نظیر فرانسه ، کانادا و ... قدمت این کتاب ها به ده ها سال قبل بر می گردد. ورود هر عنوان جدیدی به نظام آموزشی نیازمند نیروی متخصص در آن حیطه است. بعنوان یک فرهنگی تجربه میدانی چند سال اخیرم نشان می دهد آنچنان که باید و شاید به این درس اهمیت لازم داده نمی شود. این نکته هم قابل تامل است که در بین خانواده های دانش آموزان نیز این عدم اهمیت مشهود و صد البته تاثیر گذار است. تا کنون به یاد ندارم که اولیایی را دیده باشم که به مدرسه مراجعه کرده و در مورد وضع فرزندش پیرامون درس سواد رسانه پرسیده باشد. واضح است تا زمانی که مطالبه فراگیر نباشد اهمیتی هم به دنبال نخواهد داشت. بررسی یک روند معمولی در نظام آموزشی خالی از لطف نیست.

در نظر داشته باشید با توجه به بازنشستگی معلمان در هر سال، وزارت آموزش و پرورش با کمبود نیرو مواجه است. یکی از راه های جبران این کمبود پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان است که متاسفانه به خاطر سیاست های اقتصادی دولت و نگاه مصرف گرایانه به این دانشگاه از سال 91 هر سال از میزان پذیرش این دانشگاه کاسته می شود. و یا برگزاری آزمون استخدامی و گذاشتن دوره های چند ماهه برای آشنایی با فنون تعلیم و تربیت که باز بر می گردد به نگاه مصرف گرایانه و نه دغدغه مندانه . حال باید برای یک سال تحصیلی، معلمان ساعات تدریس خود را با درس های تخصصی خودشان پر کنند و برای جبران مازاد ساعات آموزشی ، ساعاتی را تحت عنوان حق التدریس بردارند.در این میان ابلاغ می شود که مدیران مدارس می بایست در کنار مدیریت مدرسه چندین ساعت حق التدریس داشته باشند. به نظر شما این ساعات حق التدریس برای یک مدیر مدرسه که وظیفه هدایت مدرسه را به سمت اهداف آموزش و پرورش دارد با چه دروسی پر خواهد شد ؟ و یا معاونینی که در مدارس دولتی برای انجام وظایف خودشان با تعداد بالای دانش آموزان با مشکل مواجه هستند ، ساعات حق التدریسشان را با چه دروسی پر خواهند کرد؟ پاسخ به این سوال نقطه محوری ما در این نوشته است. دروسی که به زعم اولیا و سیستم اجرایی از اهمیت افتاده است می شود ابزاری برای پر کردن خلا های ساعتی . سواد رسانه ای یک مورد از همین دروس است. درس هایی که یا معلم ندارند و یا تدریسشان بر عهده مدیر و معاونین است . حالت دیگری هم دارد. فرض کنید یک معلم ریاضی به فرض اینکه تمام 24 ساعت موظف خود را با دروس تخصصی اش پر کند ، به منظور گرفتن حق التدریس و کسب درآمدی که در شان معلمان نیست ساعات حق التدریسش را با چنین درس هایی پر می کند و در کلاس ها به جبران ساعات کم شده ی درس تخصصی اش می پردازد. البته حالت خوشایند تر آن برای دانش آموزان استفاده از این زنگ برای فعالیت ورزشی است. نقش مطالبه اولیا در این رویداد بسیار مهم است. اولیا از این جهت که ساعت درس ریاضی فرزندشان اضافه شده باشد ناراضی که نخواهند شد بلکه بسیار خرسند می شوند و در مقام تشکر نیز بر میایند.

لازم به ذکر است در برنامه تعالی مدیریت مدرسه که هر سال برای مدیرانی که تمایل به ارزیابی مدیریتشان داشته باشند یکی از کاربرگ ها موضوع آموزش اولیا و مربیان می باشد. خانواده هایی عزیزی که مخاطب این مقاله هستند می توانند فکر کنند چند سالی که فرزندشان به مدرسه می رود خودشان از چه آموزش هایی بهره مند شده اند؟

از نقش آموزش و پرورش در این مسئله که بگذریم نقش بسیار تاثیرگذار رسانه ملی را نباید فراموش کنیم.البته در این مقاله روی سخنمان با آنها نیست که خود نیاز مند آنند که در کارگاه های سواد رسانه شرکت کنند.

کتاب " بالانشین " را به خانواده های عزیزی که می خواهند مدیریت رسانه در خانواده را کسب کنند معرفی می کنم. همچنین خود را از آموزش دور نگه ندارید . در شهر و استان خود به دنبال کارگاه های سواد رسانه باشید. امرزه فرد با سواد کسی است که همه سواد های زیر را به میزان ضروری داشته باشد: سواد عاطفی ، سواد ارتباطی ، سواد مالی ، سواد رسانه ای ، سواد آموزش و پرورش ، سواد رایانه . بدانید همان طور که سواد آموزشی در خواندن و نوشتن ، به ما کمک می کند تا بتوانیم انواع جملات ساده و پیچیده را بفهمیم و معناهای متفاوتی از آن برداشت کنیم ، سواد رسانه ای مهارتی است که با یادگیری آن می توانیم انواع برنامه های رسانه ای را درک، تفسیر و تحلیل کنیم./ 0 نظر / 18 بازدید