طوبی

بسمه تعالی 

#یادداشت_فیلم

#طوبی

"وقتی قرار است مرگ گردن بندی زیبا بر گردن دختر زندگی باشد در بر گرفتن آن هم مثل نوشیدن شیر از سینه مادر است. همان قدر گرم همان قدر گشوده به دنیایی دیگر پر از شگفتی . و بوییدن گل سرخ در لحظه ی شکفتن ،آرامش ابدی است " (۱)

دلبری درامی است از عاشقانه های یک زن . زنی که عطر زنانگی اش در خانه جاری است و نگاه مهربانش روی خانواده سایه گستر. با پلکی بر می خیزد و خوشحال می شود. با پلکی آرام می گیرد و در فکر فرو می رود. " اگر دوستم نداری یک بار پلک بزن . اگر کمی دوستم داری دوبار و اگر خیلی دوستم داری سه بار پلک بزن " (۲) و این خواست عاشقانه همسری است که بر کوه صبر تکیه زده و دلش با عقایدش گره خورده است. اما این بار دیدم این پاسخ از آن پرسش سوالی تر شده است . (۳) پلک چهارم میثم در جواب طوبی پلک دلش بود. همان که قیصر می گفت:

دوباره پلک دلم می پرد نشانه چیست؟

شنیده ام که می آید کسی به مهمانی

چندی نمی گذرد که طوبی می فهمد که میثم نیز در این سفر عشق به خط پایان رسیده است و مهمان منزلگاه دیگری است. اما زن خواه ناخوده دلخور می شود، ناراحت می شود ، قهر می کند و دوست دارد فریاد بزند . طوبی را در این داستان باید مادرانه تعریف کرد . نمی دانی بعد از میثم صبر تمام گشته است یا رفتن میثم شروعی دوباره بر این صبر است. طوبی ها در این خاک کم نیستند. طوبی هایی که ریشه در صبر کربلا دارند. طوبی هایی که عطر زینبی دارند. و من نمی دانم اگر عاشورا نبود و کربلایی رقم نمی خورد دفاع مقدس ما چگونه تعریف می شد؟ در همین کوچه ها و پس کوچه ها که پای غفلت، فرصت ماندن نمی دهد طوبی ها نفس می کشند و ما برای حرکت بر مدار عشق به این نفس ها نیازمندیم. " این خانم ها سربازان خط مقدم انقلاب بودند و این معنای واقعی کلمه است و من به عنوان یک مبالغه نمی گویم . اگر زن ها با انقلاب سازگار نبودند و به آن ، باور نداشتند مطمئنا این انقلاب واقع نمی شد. "(۴)

▫️(۱) و (۲) از متن فیلم

▫️(۳) قسمتی از غزل فاضل نظری

▫️(۴) مقام معظم رهبری

📅 ۸ مرداد ۹۷

📝سید مجتبی طباطبایی

/ 0 نظر / 13 بازدید